Results :: Thames Series

Events to Qualify: 4

Write-up

Thames Series results so far - only Ranelagh left to go.

Results

Thames Series 2015

Results as of 20:48 on October 12, 2015

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Entries: 75, Scoring system: Appendix A
POS Boat SailNo HelmName CrewName Club Nett Ranelagh
26/4/15
Cookham
10/05/15
Thames Sailing CLub
14/06/15
Minima Yacht Club
21/06/15
Upper Thames SC
27/09/2105
Hampton SC
4/10/2015
Tamesis
11/10/2015
1st Hot Totty 3676 Fran Gifford Alex Warren Ranelagh 9 1 3 (DNC) (DNC) 1 4 (DNC)
2nd Hulabaloo 1692 Patrick Rayner Dee Stafford Thames Sailing Club 12 (DNC) (DNC) 1 1 (DNC) 5 5
3rd Pantella 3106 David Croft Caroline/Rosemary
13 2 (9) 2 2 7 (DNC) (DNC)
4th Delirium 3637 Alan Broadbent Russell Hall Wembley 21 5 (10) 4 4 8 (12) (9)
5th Pooh/La Volente 1189/1596 Sel Shah Ben Marshall Thames SC 32 11 (19) 3 6 (13) (13) 12
6th Deep Thought/Factory Maid 3451/3704 Jemma Hughes Martin Hughes/Phillipa Daniels Thames SC 38 15 (DNC) 6 7 10 (DNC) (DNC)
7th Harry/Avenger 3599/1004 Ken Duffel Joe Woods Tamesis 69 (DNC) (DNC) 5 3 (DNC) DNC 11
8th General Lee 3690 Tim Harridge Bug Harridge
70 6 5 (DNC) (DNC) (DNC) 9 DNC
9th Why Ask 3740 Pat Blake Jilly Blake
76 4 20 (DNC) (DNC) 2 (DNC) DNC
10th Flying Wild 1944 Chris Kilsby Pippa Taylor Thames SC 83 8 15 (DNC) (DNC) (DNC) 10 DNC
11th Quiver 774 Martin Hunter Margaretta Upper Thames SC 107 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 6 DNC 1
12th Firestarter 3548 Kevin Rose Sarah Percival Upper Thames SC 114 (DNC) 11 (DNC) (DNC) 3 DNC DNC
13th Restless H 1222 Richard Page Peter Page Tamesis 114 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 7 7
14th Katy Lou 1493 Alex Jackson Rachel Alder Hampton SC 119 (DNC) 16 (DNC) (DNC) DNC 3 DNC
15th Kevin 3714 Alan Markham Sue Markham Upper Thames SC 128 (DNC) 12 (DNC) (DNC) 16 DNC DNC
16th Snorting 3561 Kieran O'Farrell Philippa Daniels
138 16 22 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC
17th Once Bitten 3355 Andrew Maddison John Cadman RYA 142 21 21 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC
18th
3347 Hywel BP

151 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 1 DNC
19th The Phantom Menace 3611 Jen Taylor Chris Dodds Nottingham SC 151 (DNC) 1 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
20th Passing Cloud 1079 R Harris H Harris Tamesis 152 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 2
21st
1201 John Bell

152 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2 DNC
22nd Gouldylocks 3673 Caroline Croft Chris Gould Midland SC 152 (DNC) 2 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
23rd Flinkidink 1097 Rob Wilder Milly Wilder Tamesis 153 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 3
24th Salmon en Croute 3702 Duncan Salmon

153 3 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
25th Salcombe 3656 Olly Turner Hamish Kilburn Tamesis 154 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 4
26th Wild Waters 1700 P Walker D Walker Upper Thames SC 154 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4 DNC DNC
27th Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon Upper Thames SC 154 (DNC) 4 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
28th Exquiste 2266 Chris Rathbone Daniel Rathbone Upper Thames SC 155 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5 DNC DNC
29th Warrier 1952 Paul Seamen Eileen Barry Minima Yacht Club 155 (DNC) (DNC) (DNC) 5 DNC DNC DNC
30th Pikey 3520 Jon Redding Jo Redding Tamesis 156 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 6
31st
1761 Phil Dalby

156 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 6 DNC
32nd White Saucerer 3675 Mike Fenwick Penny Fenwick Weymouth SC 156 (DNC) 6 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
33rd
3381 Matt Kyte Niamh Higgins Thames Sailing Club 157 (DNC) (DNC) 7 (DNC) DNC DNC DNC
34th Fluff 'n' Stuff 3719 Jeremy Deacon Joanne Deacon Cookham Reach SC 157 (DNC) 7 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
35th Weird Wizard 3682 Jon Steward
Fishers Gn 157 7 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
36th Andromeda 3259 David Baker Jim Green Tamesis 158 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 8
37th
3560 Kevin Anderson

158 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 8 DNC
38th Mayhem 3731 Andy Jone Amy Jones Burghfield SC 158 (DNC) 8 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
39th 'nchanted 3666 Edward Chrighton Matt Kite Upper Thames SC 159 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 9 DNC DNC
40th Diabolo 214 Chris Edwards
Ranelagh 159 9 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
41st Bambusa 847 Peter Mason Don Forbes Tamesis 160 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 10
42nd Scooby Doo 2444 Thom. Stolper
Ranelagh 160 10 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
43rd
222 James Warren

161 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 11 DNC
44th Sacre Bleu 3446 David Copse Tom P Stein
161 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 11 DNC DNC
45th Satisfaction 2604 J Stein Sarah Percival Thames SC 162 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 12 DNC DNC
46th Birthday Suit 3073 Pierre Donoyer
Ranelagh 162 12 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
47th Saltarello 1602 John Adams Caroline Vines Tamesis 163 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 13
48th Smooth Operator 3545 Gareth Jones Blaise Ivers-Dreux Cookham Reach SC 163 (DNC) 13 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
49th Cindy 723 Mervyn Allen Anna Tamesis 163 13 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
50th Crescendo 607 Berry Ritchie Sue Harris Tamesis 164 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 14
51st
1631 Simon Girven

164 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 14 DNC
52nd Robin Hood 2040 Richard Pausey Alex Pausey Thames SC 164 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 14 DNC DNC
53rd Luka 3560 Stuart Jenkins Nicola Scadden Hampton SC 164 (DNC) 14 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
54th Love on the Rocks 3489 Henri Schricke

164 14 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
55th
1605 not given

165 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 15
56th
3589 John Holland

165 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 15 DNC
57th Taty Falarious 370 Simon Eddison

165 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 15 DNC DNC
58th Take It Easy 3606 Joe Woods Jonathan Woods Tamesis 166 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 16
59th
1695 Rob Heath

166 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 16 DNC
60th Broad Scoter 3686 D Peregrine-Jones Fleur Moree Tamesis 167 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 17
61st
3341 Steve Harridge

167 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 17 DNC
62nd Rapport 3247 Alistair Paterson Anna Victoria
167 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 17 DNC DNC
63rd Wild Knight 3632 Marcus Robb Orla O'Mahony Cookham Reach SC 167 (DNC) 17 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
64th Just Practising 3422 Martin Wollney

167 17 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
65th
3635 not given

168 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 18
66th
3511 Andrew Mills

168 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 18 DNC
67th Lady Luck 1477 Tom Carol Upper Thames SC 168 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 18 DNC DNC
68th Wild at Heart 3709 Tom Lonsdale Alice Markham Upper Thames SC 168 (DNC) 18 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
69th Ureka 3106 Brian Clarke

168 18 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
70th
3354 Nigel Cooper

169 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 19 DNC
71st Deep Though 3451 Martin Witwotch Carol W
169 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 19 DNC DNC
72nd Old Socks 3579 Michael Airey

169 19 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
73rd
3569 Duncan Bell

170 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 20 DNC
74th Anarchy 2848 JU.Riberolles
Ranelagh 170 20 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC
75th Fever 624 Nick Price
Ranelagh 172 22 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC

Six qualifiers.



Sailwave Scoring Software 2.9.7
http://www.sailwave.com/