MERLIN ROCKET RESULTS
202220212020201920182017201620152014

Results / Salcombe Merlin Rocket Week (Day 2)

Salcombe Y.C.
03/07/2022 - 08/07/2022
Silver Tiller:
Two Day Silver Tiller:
Vintage:
Regional:
Classic:

Monday morning dawned cloudy, which was not what was wanted to swing the NW breeze to the SW. Initially it looked like a repeat of Sunday's chaotic start line, but the breeze started to pull round to the SW just as the start sequence got under way. So too the tide which started to ebb, leading to some interesting starts.

RACE 3: RED v BLUE Flights, COURSE 1,4,7,1,3

With all starts under black flag there was a lot of jeopardy from lining up early in the light breeze with tide under but occasional puffs that could accelerate the fleet over the line. And so it proved to be. With two general recalls before a start got away a total of 18 boats were caught under the black flag.

On the third start, with much more consistent pressure up the harbour, those who got to the right at the top of the beat prospered, with Caroline Croft and Faye Chatterton rounding with Christian Birrell and Luke Patience. Both of these headed down the Portlemouth shore, while Chris Gould and Rob Allen in third gybed across to the town side.

Though this initially looked good, they ran out of pressure at the Ferry with the pack speeding down Fisherman's in good pressure.

Christian and Luke extended their lead on the beat back from Yalton and out to Gerston but Caroline and Faye had considerably narrowed their lead on the beat back up the harbour, with James Wells and Anna Aylward battling with Alex Warren and Jonty Freeman for third.

On the run back to Crossways, Caroline and Faye ran deeper than Christian and Luke to take control of the beach and the tidal relief down Fishermans. With some expert gybes, they extended a comfortable lead at Crossways and with tide under them were able to cover Christian and Luke to the line for a well-earned first bullet at Salcombe Week.

James and Anna took an excellent third with Tim Saxton and Mary Henderson escaping from a tight fight for fourth from Alex and Jonty in fifth and Dave Winder and Anna Blake in sixth.

RACE 4: GREEN v BLACK Flights, Course 1,7,1,3,1,3

By the afternoon start, the F3 wind had settled in the South West to give a fair beat to Blackstone. After the morning shenanigans, the fleet where a bit line shy. George and Sophie Yeoman, for the second day running, nailed the start, were able to tack and cross the fleet to the town side and pick up the right hander into Blackstone to have a significant lead.

They headed for the Portlemouth shore to get out of the tide but unfortunately ran out of breeze.

The following pack gybed in the hope of picking up the breeze coming out of North Sands and while they initially died, the breeze did come in, allowing James Goss and Chris White to accelerate down the town side before gybing back across the harbour to comfortably cross all those who had taken the customary route but had hit the hole off Biddle Point. Heading into the Bag, James and Chris led from Mike and Jane Calvert followed by Will and Rob Henderson.

On returning to the harbour, Tom Gillard and Rachael Grey had worked their way into a narrow lead from a group of four who all exchanged places on the beat back to Blackstone. James and Chris, Stu Bithell and Katherine Kimber, Taxi and Pippa and Mike and Jane Calvert were almost inseparable.

The run back to Crossways saw the leaders shuffle again. James and Chris, and Taxi and Pippa both gained by standing out into the last of the ebb to find more breeze while Tom and Rachael lost out by keeping out of the tide on the Portlemouth shore.

James and Chris led around Crossways and covered the chasers all the way to the line to take their first bullet. They missed the Sunday race as James was getting married at the weekend, so this was a perfect honeymoon celebration!

In a very tight finish, Mike and Jane just got their nose ahead of Taxi and Pippa with Stu and Katherine just behind. Tom and Rachael had to settle for fifth with Will and Rob rounding out the top six.

Results after Day 2:

 

Pos Sail No Fleet Flight Boat name Helm Crew Club R1 R2 R3 R4
1st 3735 Gold Green Lasagne dish Andy Davis Pippa Kilsby South Staffs 1     3
2nd 3788 Gold Blue Blue my mind Christian Birrell Luke Patience Parkstone   2 2  
3rd 3759 Gold Black Red Mistress Thomas Gillard Rachael Gray Sheffield Viking   1   5
4th 3811 Gold Green Bruce Stuart Bithell Katherine Kimber Parkstone 2     4
5th 3691 Gold Black Quick Fix Mike Calvert Jane Calvert Axe   5   2
6th 3803 Gold Red Black Swan Caroline Croft Faye Chatterton Lymington Town 10   1  
7th 3746 Gold Blue Point n squirt James Wells Anna Aylward RYA   9 3  
8th 3795 Gold Black Goon Simon Blake Alex Jackson Royal Brighton   6   8
9th 3799 Gold Green Simply Scrumptious Paul Rayson Chris Hill Salcombe 7     7
10th 3679 Gold Red Daddys boat Nick Heginbotham Rory Gifford Hollingworth Lake 5   13  
11th 3812 Gold Red Maumahara Chris Gould Rob Allen Salcombe 11   8  
12th 3645 Gold Green Blue Velvet Steve Hall Simon Haighton Royal Corinthian 9     10
13th 3807 Gold Blue Baloo Tim Saxton Mary Henderson Itchenor   16 4  
14th 3726 Gold Black Arwen Will Henderson Rob Henderson Salcombe   15   6
15th 3775 Gold Black Night Fury Chris Jennings Peter Nicholson Burghfield   8   13
16th 3696 Gold Blue Tiger Tiger Alex Warren Jonty Freeman Shoreham   17 5  
17th 3802 Gold Green Khalesi Simon Potts Holly McArthur Burghfield 13     9
18th 3730 Silver Blue Blood Sweat and Beers Paul Hollis Ben Hollis Blithfield   13 9  
19th 3700 Gold Blue Brazilian Rob Kennaugh Andrew Prosser Midland   12 10  
20th 3777 Gold Black Mockingjay George Yeoman Sophie Yeoman Itchenor   4   20
21st 3781 Gold Red The Force Awakens David Winder Anna Blake Hollingworth Lake 19   6  
22nd 3709 Silver Blue Wild at Heart Jack Norton Dave Royce Ranelagh   18 7  
23rd 3791 Gold Green Didley Squat Jon Gorringe Mimi Gorringe Parkstone 18     11
24th 3676 Gold Blue Hot Totty Antony Gifford Jo Gifford Royal Tay YC   14 15  
25th 3687 Gold Green Mellow Yellow Matt Greenfield Hannah Greenfield Chew Valley Lake 8     24
26th 3787 Gold Green Quicksilver Chris Martin Samuel Bailey Midland 14     19
27th 3727 Silver Green Fragile Mark Stockbridge James Gifford Upper Thames 16     17
28th 3773 Silver Red No. 34 Alan Warren William Carroll Shoreham 20   14  
29th 3625 Silver Red Carbon Adventures Andy Harris Sara Warren Tamesis Club 28   11  
30th 3731 Silver Blue Mayhem Andy Jones Maddie Jones Burghfield   20 20  
31st 3647 Silver Red Liquid Dreams Hywel Bowen‑Perkins Lucy Penwarden Salcombe 24   18  
32nd 3768 Gold Blue Hulla Baloo Rob Cage Hatty Cage Thames   27 17  
33rd 3790 Silver Green Pointer Colin Brockbank Vana Vlastaki Wembley 22     22
34th 3539 Gold Blue Gangsta Paradise Dan Alsop Jennie King Lyme Regis   29 16  
35th 3690 Silver Green General Lee Lucy Harridge Andrea Downham Hampton 31     15
36th 3756 Gold Green Robert Sophie Mackley James Ward Shoreham 34     14
37th 3749 Silver Blue Stanley Colin Anderson Sean Anderson Blithfield   39 12  
38th 3659 Gold Green Zeno Julian Parry Leise Scott Hollingworth Lake 35     16
39th 3806 Silver Black Blue Tit Ben Jones Helen Hilditch Shoreham   23   28
40th 3684 Silver Black Keyser Soze Tom Low Ed Low West Hoe   25   27
41st 3715 Silver Black Truly Scrumptious Richard Cooke Russell Hall Wembley   21   32
42nd 3745 Silver Red Outnumbered Paul Dean Hannah Burt Wembley 32   21  
43rd 3711 Gold Green Sylvia Chris Kilsby Tom Morris Upper Thames 21     33
44th 3789 Silver Black Off‑piste Nick Scroggie Edward Scroggie Parkstone   31   23
45th 3648 Silver Red Bang Tidy Antonia Wright Jamie Wright Shoreham 30   24  
46th 3665 Silver Green Still not over Ross Jackson Dave Reid Shoreham 25     30
47th 3748 Silver Black White Tiger Nigel Brooke Suzie Brooke Lymington Town   26   29
48th 3598 Silver Blue Bar Humbug Robert Smith Suzy Brough Salcombe   37 19  
49th 3740 Gold Green Why ask Patrick Blake Jill Blake Cookham Reach 26     31
50th 3518 Bronze Blue Smoked Salmon Timothy Harms Amelia Little Hampton   30 27  
51st 3714 Silver Black Kevin Alan Markham Sue Markham Lymington Town   24   37
52nd 2663 Silver Red Tyrrannosaurus Rex Christopher Haworth Jo Haworth Blackpool & Fleetwood 27   34  
53rd 3602 Silver Blue Ambience Martin Evans Chris Evans Hampton   33 28  
54th 3814 Gold Green After you James Goss Chris White South Staffs   DNC   1
55th 3671 Silver Green Snakey B Piers Lambert Andy Bines Brightlingsea SC 37     25
56th 3761 Bronze Red Beast Quest David Bursey Frances Bursey Parkstone 40   23  
57th 3801 Gold Blue Pokey Matt Biggs Becca Jones Bartley   3   DNC
58th 3784 Gold Red Strung up Ian Dobson Ally Potts Hayling Island 3   BFD  
59th 3697 Bronze Red Too Dark and Stormy Richard Page Nicola Scaddan Hampton 42   22  
60th 3611 Gold Green The Phantom Menace Jenny Dodds Chris Dodds RYA 4     DNC
61st 3704 Bronze Black Factory Maid Jemma Horwood Nicola Bass Thames   32   34
62nd 3678 Gold Red Nora Steve Crook Sally Townend Hollingworth Lake 6   BFD  
63rd 3622 Silver Green The Edge Christian Hamilton Jacintha Hamilton‑Love Itchenor 41     26
64th 3706 Bronze Blue Monkey Puzzle Kevin Anderson Sadie Anderson Salcombe   35 32  
65th 3702 Silver Blue Salmon en croute Duncan Salmon Ruth Hanstater Salcombe   7 BFD  
66th 3675 Bronze Blue White Sauce er er Rob Hatley Joe Hatley Tamesis Club   38 31  
67th 3607 Silver Green The Fifth Element Steve Conroy Anna Rayson Salcombe 33     36
68th 3703 Gold Blue Faithless Richard Whitworth Jemima Scroggie Parkstone   10 BFD  
69th 3753 Gold Blue Appetite for Destruction David Conlon Sarah Conlon Brightlingsea   11 BFD  
70th 3555 Silver Black Sam Blocksidge Sam Blocksidge Will Wilkinson Tamar River   34   38
71st 3683 Gold Black Bluebird Arthur Henderson Olivia Bell Salcombe   BFD   12
72nd 3764 Gold Red Fancy Liqour Tim Fells Frances Gifford Salcombe 12   BFD  
73rd 3666 Gold Red …ted… John Meadowcroft Ollie Meadowcroft Upper Thames 15   DNF  
74th 3705 Silver Red Two pints of lager Geoff Wright Tom Gurney Blithfield 29   SCP  
75th 3547 Bronze Red Moondance Assasin Peter Male Tim Male Blithfield 52   25  
76th 3813 Bronze Red Pace Maker Steve Harling Eleanor Thomas Starcross 51   26  
77th 3502 Bronze Blue Shindig Scott Smith Christopher Smith Upper Thames   44 33  
78th 3736 Bronze Black Metachrosis Jon Bloice Philippa Bloice Whitstable   36   41
79th 3710 Gold Red Paradigm Shift Jon Ibbotson Robert Stewart Burghfield 17   BFD  
80th 3771 Bronze Black Skip Alex Pausey Matthew Percival Upper Thames   43   35
81st 3766 Gold Black The Bear Andy Dalby Mark Oakey Burghfield   BFD   18
82nd 3794 Bronze Blue Icthys Julian Harms Richard Adams Midland   19 BFD  
83rd 3657 Silver Green Revolution Anthony Lofts Sophie Penwarden Salcombe 38     42
84th 3725 Silver Black Island Girl Andrew Squire Laura Squire Salcombe   DNF   21
85th 3686 Bronze Green If Kevin Rose Emily Charles Upper Thames 43     39
86th 3615 Silver Blue Edgar Stuart Bates Louisa Archer Hollingworth Lake   22 BFD  
87th 3707 Bronze Red Monkey Business Stuart Jenkins Imogen Jenkins Hampton 48   35  
88th 3606 Bronze Blue Take it Easy Joseph Woods Jonathan Woods Tamesis Club   45 38  
89th 3530 Bronze Black Sir Topaz Mike Colles George Bender Midland   40   43
90th 3796 Gold Red Roberta William Warren Megan Pascoe Shoreham 23   BFD  
91st 3621 Bronze Black Raunchy Tristram Squire Peter Slack Salcombe   41   44
92nd 3670 Bronze Blue Filthy Gorgeous Mark McKeever Gracie McKeever Midland   28 DNF  
93rd 3733 Gold Blue The Darkside Steve Mitchell Julie Nutall Porthpean     30  
94th 3561 Bronze Red Snorting Joe Shaw Patricia Hickey Wembley 54   37  
95th 3800 Bronze Black Brambles Richard Bramley Tony Cheal Shoreham   47   47
96th 3599 Bronze Green Harry Nigel Cooper John Hollands Salcombe 50     45
97th 2604 Bronze Green Satisfaction Jeremy Stein Sarah Percival Upper Thames 49     46
98th 3586 Bronze Black Shadowplay Kieron Mason Belinda Mason Blithfield   46   49
99th 3654 Bronze Blue Tales of Acapulco Geoffrey Cox Monika Papiez Salcombe   DNF 36  
100th 3724 Silver Red Sublime Joe McLaughlin Sean Roberts Tamesis Club 36   BFD  
101st 3750 Gold Red Indiscretion Neal Lillywhite Freya Lillywhite Salcombe 39   BFD  
102nd 3816 Silver Black Wild Horses Phil Emery Karen Emery Whitstable       40
103rd 3805 Silver Blue Nermal Mark Reddington Michelle Evans Bartley   42 BFD  
104th 3333 Bronze Green Precious John Adams Rosalind Warwick‑Haller Tamesis Club 53     50
105th 3511 Bronze Red Heaven Sent Andrew Mills Ellie Mills Hampton 44   DNF  
106th 3569 Silver Red Time Zulu Ben Lulham Sam Lulham Blakeney 45   BFD  
107th 3563 Gold Green Leader David Hall Isobel Stewart Blackwater 46     DNF
108th 3463 Silver Red Smoke on the water Jon Cowper Abby Freely Hunts 47   BFD  
109th 3368 Bronze Black Debutant Ian Laing Andrew Hunt Hollingworth Lake       48
110th 3762 Bronze Green Rimonim Malcolm Hyams Dan Barrett Midland 55      
111th 3815 Silver Blue The Kraken Tony Johnson Louise Johnson Lymington Town   DNF    
111th 3751 Bronze Black Narnia Huw Reynolds Philip Scott Whitstable   DNF    
111th 3809 Gold Black Ecstacy Jon Turner Richard Parslow Lyme Regis        
111th 3589 Bronze Green Fat Bottom Girl John Hollands Alexandra Parker Hampton        
111th 3769 Silver Black Disciple Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith Salcombe        
111th 3652 Silver Red Time and tide John Bell Suzi Bell Hampton        
111th 3672 Silver Black Bola Bola John Cooper Hilary Bradshaw Whitstable        

Owners Association


Developed & Supported by YorkSoft Ltd

Contact

Merlin Rocket Owners Association
Secretary