Upper Thames Sailing Club
Merlin Rocket Open Meeting 2005

Allen Challenge Cup

Sailed:3  Discards:1  To count:2  Entries:26
Rank Flight Boat Nat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 Total Nett
1   Poached Salmon   3644 Duncan Salmon Elena Bremner Wembley SC (5.0) 1.0 1.0 7.0 2.0
2   Pocket Rocket   3566 Joe McLaughlin Bryn Evans Tamesis Club (3.0) 3.0 2.0 8.0 5.0
3   Aloha   3635 Mike Stephens Mark Fuller Tamesis Club (6.0) 2.0 3.0 11.0 5.0
4   Chuft   2623 Terry Curtis Sam Preston UTSC 1.0 5.0 (8.0) 14.0 6.0
5   Wild Card   3656 Rob Wilder Tom McLaughlin Tamesis Club 2.0 (27.0 OCS) 5.0 34.0 7.0
6   Headcase   3650 Laurence Tosh Andrew Maddison Wembley SC (8.0) 4.0 4.0 16.0 8.0
7   Luka   3560 Oliver Houseman Tom Preston Tamesis Club 4.0 6.0 (7.0) 17.0 10.0
8   Restless IV   1222 Richard Page Phil Dalby Hampton SC (7.0) 7.0 6.0 20.0 13.0
9   Chambulls   3580 Natt Fuller Alan Fuller Hampton SC (9.0) 8.0 9.0 26.0 17.0
10   Second Thought   3570 Chris Rathbone Phil Preston UTSC (14.0) 10.0 10.0 34.0 20.0
11   She's a Cracker   3550 Jeremy Deacon Alex Jones Cookham Reach SC (12.0) 9.0 12.0 33.0 21.0
12   Hakuna Matata   3571 Andy Jones Vanessa Pilon Cookham Reach SC 10.0 (27.0 OCS) 11.0 48.0 21.0
13   After Hours   3585 Roy Reuter Svetlana Galiztine Cookham Reach SC 11.0 12.0 (14.0) 37.0 23.0
14   Mann & Wife   3370 Tim Pearce Hilary Tutcher Upper Thames SC 13.0 11.0 (27.0 DNS) 51.0 24.0
15   Amatol   955 Alan Markham Sue Markham Upper Thames SC (16.0) 13.0 13.0 42.0 26.0
16   Half Cut   2121 Sandy Lavelle Pat Jones Shearwater SC (17.0) 14.0 16.0 47.0 30.0
17   Rapport   3247 Russell Connor Alex Hobern Upper Thames SC (18.0) 15.0 15.0 48.0 30.0
18   Chindit   578 Jonathan Reubin Joe Reubin Brightlingsea SC 15.0 16.0 (27.0 DNF) 58.0 31.0
19   Kate   1 Mervyn Allen Lora Stock Ranelagh SC (DNC) DNC DNC 81.0 54.0
19   Warrior   1952 Phill Seamen Eileen Barry Minima YC (DNC) DNC DNC 81.0 54.0
19   Ten-Sixty-Six   1066 Tim Bury Pat Kunzler Banbury SC (DNC) DNC DNC 81.0 54.0
19   Bow Belle   685 Denis Lockwood Christine Broadly Minima YC (DNC) DNC DNC 81.0 54.0
19   Bambusa   847 Berry Ritchie Jennie Gracie Tamesis Club (DNC) DNC DNC 81.0 54.0
19   Iska   6 Chris Barlow Lois Barlow Shearwater SC (DNC) DNC DNC 81.0 54.0
19   Saltarello   1602 Brian Southcott John Adams Tamesis Club (DNC) DNC DNC 81.0 54.0
19   Les Sables   2120 Jeremy Wright Dave Musson Dorchester-on-Thames SC (DNC) DNC DNC 81.0 54.0

See also - race report Sailwave Scoring Software 1.87
www.sailwave.com