MERLIN ROCKET RESULTS
202220212020201920182017201620152014

Results / Salcombe Merlin Rocket Week (Day 3)

Salcombe Y.C.
03/07/2022 - 08/07/2022
Silver Tiller:
Two Day Silver Tiller:
Vintage:
Regional:
Classic:

Tuesday dawned with wall-to-wall sunshine and the prospect of a sea breeze. However, some cloud cover delayed its arrival and as the sequence for the first race started what breeze there was on the line was swinging between North and South.

RACE 5: GREEN v BLUE Flights, COURSE 1,4,1,3

With slack tide but little or no wind, the fleet were line shy and unable to make much progress. Lucy Harridge and Andrea Downham found pressure by the watch house, hoisted their kite and disappeared up the track into a substantial lead. With a lot of the fleet, including some prominent names becalmed on the start line, James Goss and Chris White used their pond sailing expertise to find pressure on the Portlemouth shore and came through to lead by 50 metres at Blackstone.

As the leaders came into the transition zone off the Ferry, Taxi and Pippa who had been about 15th at Blackstone found a clear path through to grab the lead and extend down to Yalton. At this point there was an interesting sight of National and Olympic Champions Christian and Luke, and Stu and Katherine battling it out for last place!

With the sea breeze now established giving beautiful sailing conditions under a clear sky, it was a case of the richer getting richer. Taxi and Pippa continued to lead on the long beat back to Blackstone, chased by Simon Potts and Holly McArthur who had staged an extraordinary recovery having been last to cross the start line. Steve Hall and Si Haighton were going well in third but with a tight pack of six boats chasing hard.

At the line, Taxi and Pippa took their second bullet, to strengthen their position at the top of the leader board. Simon and Holly were comfortable in third with Steve and Si keeping ahead of the pack. Richard Whitworth and Jemima Scroggie snatched fourth on the line ahead of a blanket finish with Jack Norton and Dave Royce, top Silver Fleet team, just getting the better of Rob Kennaugh and Andrew Prosser in fifth and sixth.

Christian and Luke, and Stu and Katherine staged comebacks but were still deep and will hope these were their discards.

Top Bronze Fleet team were Timothy Harms and Amelia Little in 35th.

RACE 6: RED v BLACK Flights, Course 1,7,3,7,X

Over the lunch break, clouds rolled in, the sea breeze died and a moderate NNW established. The hot money was to start under the Watch House on the town side and tack up to the Ferry Inn to hook into breeze out of Batson.

Ian Dobson and Ali Potts won the battle up the shore to lead Tim Fells and Fran Gifford into Snapes where there was the inevitable park up. Will and Rob Henderson Buffalo-Girled around the outside to take the lead up harbour to Gerston from Ian and Ali.

On the run back down to Crossways, Ian and Ali managed to get through Will and Rob and extend away on what had become a full power beat back up to Gerston. Tom Gillard and Rachael Grey had worked their way into third and were in a battle with Mike and Jane Calvert as the leaders came back into the harbour.

As often is the case, the last loop around X was not without incident. Ian and Ali were far enough ahead to round X and hold pressure to the line for the bullet but behind them the breeze died and chasers came up on new pressure. Mike and Jane snuck round in second for another good result.

Tim and Fran rounded ahead of Tom and Rachael who managed to just get back past into third on the line. Steve Crooks and Sally Townend claimed fifth, while Will and Rob were the big losers coming in sixth.

Top Silver Fleet team were Andy Harris and Sara Warren in 19th, with David and Frances Bursey leading home the Bronze fleet in 34th.

Overall, Taxi and Pippa have consolidated their lead from Tom and Rachael.

Report by Tim Fells

Results after day 3:

 

Pos Sail No Fleet Flight Boat name Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6
1st 3735 Gold Green Lasagne dish Andy Davis Pippa Kilsby South Staffs 1     3 1  
2nd 3759 Gold Black Red Mistress Thomas Gillard Rachael Gray Sheffield Viking   1   5   3
3rd 3691 Gold Black Quick Fix Mike Calvert Jane Calvert Axe   5   2   2
4th 3795 Gold Black Goon Simon Blake Alex Jackson Royal Brighton   6   8   7
5th 3645 Gold Green Blue Velvet Steve Hall Simon Haighton Royal Corinthian 9     10 3  
6th 3803 Gold Red Black Swan Caroline Croft Faye Chatterton Lymington Town 10   1     13
7th 3811 Gold Green Bruce Stuart Bithell Katherine Kimber Parkstone 2     4 18  
8th 3802 Gold Green Khalesi Simon Potts Holly McArthur Burghfield 13     9 2  
9th 3679 Gold Red Daddys boat Nick Heginbotham Rory Gifford Hollingworth Lake 5   13     8
10th 3726 Gold Black Arwen Will Henderson Rob Henderson Salcombe   15   6   6
11th 3700 Gold Blue Brazilian Rob Kennaugh Andrew Prosser Midland   12 10   6  
12th 3709 Silver Blue Wild at Heart Jack Norton Dave Royce Ranelagh   18 7   5  
13th 3788 Gold Blue Blue my mind Christian Birrell Luke Patience Parkstone   2 2   27  
14th 3777 Gold Black Mockingjay George Yeoman Sophie Yeoman Itchenor   4   20   9
15th 3807 Gold Blue Baloo Tim Saxton Mary Henderson Itchenor   16 4   13  
16th 3696 Gold Blue Tiger Tiger Alex Warren Jonty Freeman Shoreham   17 5   12  
17th 3799 Gold Green Simply Scrumptious Paul Rayson Chris Hill Salcombe 7     7 21  
18th 3676 Gold Blue Hot Totty Antony Gifford Jo Gifford Royal Tay   14 15   7  
19th 3812 Gold Red Maumahara Chris Gould Rob Allen Salcombe 11   8     18
20th 3775 Gold Black Night Fury Chris Jennings Peter Nicholson Burghfield   8   13   16
21st 3730 Silver Blue Blood Sweat and Beers Paul Hollis Ben Hollis Blithfield   13 9   16  
22nd 3781 Gold Red The Force Awakens David Winder Anna Blake Hollingworth Lake 19   6     14
23rd 3787 Gold Green Quicksilver Chris Martin Samuel Bailey Midland 14     19 11  
24th 3746 Gold Blue Point n squirt James Wells Anna Aylward RYA   9 3   34  
25th 3791 Gold Green Didley Squat Jon Gorringe Mimi Gorringe Parkstone 18     11 25  
26th 3727 Silver Green Fragile Mark Stockbridge James Gifford Upper Thames 16     17 22  
27th 3687 Gold Green Mellow Yellow Matt Greenfield Hannah Greenfield Chew Valley Lake 8     24 26  
28th 3625 Silver Red Carbon Adventures Andy Harris Sara Warren Tamesis Club 28   11     19
29th 3790 Silver Green Pointer Colin Brockbank Vana Vlastaki Wembley 22     22 14  
30th 3756 Gold Green Robert Sophie Mackley James Ward Shoreham 34     14 15  
31st 3784 Gold Red Strung up Ian Dobson Ally Potts Hayling Island 3   (BFD)   DNC 1
32nd 3539 Gold Blue Gangsta Paradise Dan Alsop Jennie King Lyme Regis   29 16   20  
33rd 3773 Silver Red No. 34 Alan Warren William Carroll Shoreham 20   14     33
34th 3814 Gold Green After you James Goss Chris White South Staffs       1 8 DNC
35th 3659 Gold Green Zeno Julian Parry Leise Scott Hollingworth Lake 35     16 19  
36th 3647 Silver Red Liquid Dreams Hywel Bowen‑Perkins Lucy Penwarden Salcombe 24   18     29
37th 3678 Gold Red Nora Steve Crook Sally Townend Hollingworth Lake 6   (BFD)   DNC 5
38th 3725 Silver Black Island Girl Andrew Squire Laura Squire Salcombe   RDG   21   26
39th 3801 Gold Blue Pokey Matt Biggs Becca Jones Bartley   3 (BFD)   9 DNC
40th 3684 Silver Black Keyser Soze Tom Low Ed Low West Hoe   25   27   21
41st 3703 Gold Blue Faithless Richard Whitworth Jemima Scroggie Parkstone   10 (BFD)   4 DNC
42nd 3806 Silver Black Blue Tit Ben Jones Helen Hilditch Shoreham   23   28   24
43rd 3690 Silver Green General Lee Lucy Harridge Andrea Downham Hampton 31     15 30  
44th 3745 Silver Red Outnumbered Paul Dean Hannah Burt Wembley 32   21     23
45th 3764 Gold Red Fancy Liqour Tim Fells Frances Gifford Salcombe 12   (BFD)   DNC 4
46th 3731 Silver Blue Mayhem Andy Jones Maddie Jones Burghfield   20 20   39  
47th 3683 Gold Black Bluebird Arthur Henderson Olivia Bell Salcombe   (BFD)   12 DNC 11
48th 3702 Silver Blue Salmon en croute Duncan Salmon Ruth Hanstater Salcombe   7 (BFD)   17 DNC
49th 3711 Gold Green Sylvia Chris Kilsby Tom Morris Upper Thames 21     33 31  
50th 3748 Silver Black White Tiger Nigel Brooke Suzie Brooke Lymington Town   26   29   30
51st 3789 Silver Black Off‑piste Nick Scroggie Edward Scroggie Parkstone   31   23   32
52nd 3671 Silver Green Snakey B Piers Lambert Andy Bines Brightlingsea 37     25 24  
53rd 2663 Silver Red Tyrrannosaurus Rex Christopher Haworth Jo Haworth Blackpool & Fleetwood 27   34     25
54th 3749 Silver Blue Stanley Colin Anderson Sean Anderson Blithfield   39 12   36  
55th 3768 Gold Blue Hulla Baloo Rob Cage Hatty Cage Thames   27 17   43  
56th 3665 Silver Green Still not over Ross Jackson Dave Reid Shoreham 25     30 33  
57th 3710 Gold Red Paradigm Shift Jon Ibbotson Robert Stewart Burghfield 17   (BFD)   DNC 12
58th 3666 Gold Red …ted… John Meadowcroft Ollie Meadowcroft Upper Thames 15   (DNF)   DNC 15
59th 3518 Bronze Blue Smoked Salmon Timothy Harms Amelia Little Hampton   30 27   35  
60th 3615 Silver Blue Edgar Stuart Bates Louisa Archer Hollingworth Lake   22 (BFD)   10 DNC
61st 3796 Gold Red Roberta William Warren Megan Pascoe Shoreham 23   (BFD)   DNC 10
62nd 3715 Silver Black Truly Scrumptious Richard Cooke Russell Hall Wembley   21   32   42
63rd 3766 Gold Black The Bear Andy Dalby Mark Oakey Burghfield   (BFD)   18 DNC 17
64th 3598 Silver Blue Bar Humbug Robert Smith Suzy Brough Salcombe   37 19   41  
65th 3761 Bronze Red Beast Quest David Bursey Frances Bursey Parkstone 40   23     34
66th 3648 Silver Red Bang Tidy Antonia Wright Jamie Wright Shoreham 30   24     44
67th 3714 Silver Black Kevin Alan Markham Sue Markham Lymington Town   24   37   39
68th 3753 Gold Blue Appetite for Destruction David Conlon Sarah Conlon Brightlingsea   11 (BFD)   29 DNC
69th 3705 Silver Red Two pints of lager Geoff Wright Tom Gurney Blithfield 29   SCP     27
70th 3555 Silver Black Sam Blocksidge Sam Blocksidge Will Wilkinson Tamar River   34   38   31
71st 3697 Bronze Red Too Dark and Stormy Richard Page Nicola Scaddan Hampton 42   22     41
72nd 3622 Silver Green The Edge Christian Hamilton Jacintha Hamilton‑Love Itchenor 41     26 38  
73rd 3602 Silver Blue Ambience Martin Evans Chris Evans Hampton   33 28   46  
74th 3657 Silver Green Revolution Anthony Lofts Sophie Penwarden Salcombe 38     42 28  
75th 3704 Bronze Black Factory Maid Jemma Horwood Nicola Bass Thames   32   34   43
76th 3706 Bronze Blue Monkey Puzzle Kevin Anderson Sadie Anderson Salcombe   35 32   44  
77th 3607 Silver Green The Fifth Element Steve Conroy Anna Rayson Salcombe 33     36 42  
78th 3547 Bronze Red Moondance Assasin Peter Male Tim Male Blithfield 52   25     36
79th 3771 Bronze Black Skip Alex Pausey Matthew Percival Upper Thames   43   35   35
80th 3736 Bronze Black Metachrosis Jon Bloice Philippa Bloice Whitstable   36   41   38
81st 3794 Bronze Blue Icthys Julian Harms Richard Adams Midland   19 (BFD)   37 DNC
82nd 3724 Silver Red Sublime Joe McLaughlin Sean Roberts Tamesis Club 36   (BFD)   DNC 20
83rd 3740 Gold Green Why ask Patrick Blake Jill Blake Cookham Reach 26     31   DNC
84th 3675 Bronze Blue White Sauce er er Rob Hatley Joe Hatley Tamesis Club   38 31   49  
85th 3686 Bronze Green If Kevin Rose Emily Charles Upper Thames 43     39 40  
86th 3707 Bronze Red Monkey Business Stuart Jenkins Imogen Jenkins Hampton 48   35     40
87th 3813 Bronze Red Pace Maker Steve Harling Eleanor Thomas Starcross 51   26     48
88th 3611 Gold Green The Phantom Menace Jenny Dodds Chris Dodds RYA 4       DNC DNC
89th 3502 Bronze Blue Shindig Scott Smith Christopher Smith Upper Thames   44 33   50  
90th 3563 Gold Green Leader David Hall Isobel Stewart Blackwater 46     (DNF) 23 DNC
91st 3621 Bronze Black Raunchy Tristram Squire Peter Slack Salcombe   41   44   47
92nd 3530 Bronze Black Sir Topaz Mike Colles George Bender Midland   40   43   51
93rd 3733 Gold Blue The Darkside Steve Mitchell Julie Nutall Porthpean     30   45 DNC
94th 3606 Bronze Blue Take it Easy Joseph Woods Jonathan Woods Tamesis Club   45 38   54  
95th 3561 Bronze Red Snorting Joe Shaw Patricia Hickey Wembley 54   37     50
96th 3569 Silver Red Time Zulu Ben Lulham Sam Lulham Blakeney 45   (BFD)   DNC 37
97th 2604 Bronze Green Satisfaction Jeremy Stein Sarah Percival Upper Thames 49     46 48  
98th 3809 Gold Black Ecstacy Jon Turner Richard Parslow Lyme Regis       DNC DNC 22
99th 3654 Bronze Blue Tales of Acapulco Geoffrey Cox Monika Papiez Salcombe   (DNF) 36   47 DNC
100th 3750 Gold Red Indiscretion Neal Lillywhite Freya Lillywhite Salcombe 39   (BFD)   DNC 45
101st 3816 Silver Black Wild Horses Phil Emery Karen Emery Whitstable       40 DNC 46
102nd 3800 Bronze Black Brambles Richard Bramley Tony Cheal Shoreham   47   47   53
103rd 3599 Bronze Green Harry Nigel Cooper John Hollands Salcombe 50     45 53  
104th 3652 Silver Red Time and tide John Bell Suzi Bell Hampton       DNC DNC 28
105th 3670 Bronze Blue Filthy Gorgeous Mark McKeever Gracie McKeever Midland   28 (DNF)   DNC DNC
106th 3586 Bronze Black Shadowplay Kieron Mason Belinda Mason Blithfield   46   49   55
107th 3815 Silver Blue The Kraken Tony Johnson Louise Johnson Lymington Town   (DNF)   DNC 32 DNC
108th 3805 Silver Blue Nermal Mark Reddington Michelle Evans Bartley   42 (BFD)   51 DNC
109th 3333 Bronze Green Precious John Adams Rosalind Warwick‑Haller Tamesis Club 53     50 52  
110th 3463 Silver Red Smoke on the water Jon Cowper Abby Freely Hunts 47   (BFD)   DNC 49
111th 3368 Bronze Black Debutant Ian Laing Andrew Hunt Hollingworth Lake       48 DNC 54
112th 3511 Bronze Red Heaven Sent Andrew Mills Ellie Mills Hampton 44   (DNF)   DNC DNC
113th 3762 Bronze Green Rimonim Malcolm Hyams Dan Barrett Midland 55       55 DNC
114th 3751 Bronze Black Narnia Huw Reynolds Philip Scott Whitstable   (DNF)   DNC DNC 52
115th 3589 Bronze Green Fat Bottom Girl John Hollands Alexandra Parker Hampton       DNC DNC DNC
115th 3672 Silver Black Bola Bola John Cooper Hilary Bradshaw Whitstable       DNC DNC DNC
115th 3769 Silver Black Disciple Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith Salcombe       DNC DNC DNC

Owners Association


Developed & Supported by YorkSoft Ltd

Contact

Merlin Rocket Owners Association
Secretary